КОНСТРУЮВАННЯ ПРАКТИЧНИХ ВАРІАНТІВ КОГНІТИВНОГО КОМПОНЕНТА ПЕДАГОГІЧНОЇ МОДЕЛІ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ ТРЕНЕРІВ-ВИКЛАДАЧІВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.24195/olympicus/2023-3.11

Ключові слова:

алгоритм, когнітивний компонент, компетентності, конструювання, модель, підготовка, тренер-викладач.

Анотація

У статті розглядаються науково-методичні аспекти оптимізації процесу професійної підготовки тренерів-викладачів на основі використання у навчальному процесі методу конструювання практичних варіантів когнітивного компонента педагогічної моделі підготовки фахівців у вигляді алгоритмізованих навчальних завдань. Аналіз праць науковців доводить відсутність ефективної моделі побудови освітньої траєкторії підготовки тренерів-викладачів у профільних закладах освіти. Під час навчання тренерів-викладачів одним з провідних та самостійних предметів засвоєння знань повинні стати системи специфічних та логічних прийомів розумової діяльності. Тому в процесі навчання особливу роль набувають інноваційні методики та технології формування знань, умінь та навичок. Метою роботи є теоретико-методичне обґрунтування необхідності оптимізації процесу професійної підготовки майбутніх тренерів-викладачів на основі застосування методу конструювання практичних варіантів когнітивного компонента педагогічної моделі підготовки фахівців у вигляді алгоритмізованих навчальних завдань. Методи дослідження: теоретико-методологічні дослідження вчених, класифікація, теоретичне моделювання, з’ясування причинно-наслідкових зв’язків, спостереження, методи порівняння, синтезу, аналізу. Результати. У системі підготовки сучасного спеціаліста провідну роль відіграють питання інтеграції та диференціації наукового знання. Зазначені процеси виявляються в необхідності поєднувати планування змісту підготовки тренерів-викладачів з обов’язковою орієнтацією на кінцеві результати навчання, на багатофункціональну діяльність фахівців, що є досить складною категорією під час реалізації наявної нині моделі звуженої скерованості навчання в аспекті вирішення завдань формування професійних компетентностей. Для конструювання практичних варіантів когнітивного компонента у вигляді алгоритмізованих навчальних завдань ми пропонуємо особливий підхід, що полягає у такому. На першому етапі виділяються системи головних ідей, законів, положень (інваріантів), які зберігають своє значення та зміст у всіх частинах явищ, фактів та в предметних галузях. Зазначена інваріативна частина формує так зване фундаментальне теоретичне ядро. На його основі конструюються предметні профільні компоненти, які орієнтовані на засвоєння професійно-спеціалізованих компетентностей і включають професійно-орієнтовані категорії навчального курсу. Зазначені компоненти характеризуються варіативністю і можуть піддаватись модифікаціям під час зміни в змісті та структурі професійної освіти. При цьому алгоритмізовані навчальні завдання повинні включати реальні ситуації з майбутньої професійної діяльності фахівців в аспекті практичного використання керівних впливів.

Посилання

Данилко М.Т. Сучасні уявлення про сутність і структуру діяльності тренера. Фізичне виховання, спорт і культура здоров’я у сучасному суспільстві : збірник наукових праць Волинського національного університету ім. Лесі Українки. Луцьк : Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки. 2010. № 2 (10). С. 22–26.

Дутчак М. Сучасна концепція кадрового забезпечення сфери фізичної культури і спорту в Україні. Теорія і методика фізичного виховання і спорту. 2020. Вип. 2. С. 124–129.

Горбенко О.В. Науково-методичне обґрунтування кадрової потреби сфери фізичної культури і спорту в Україні : автореф. дис. … канд. наук з фіз. виховання та спорту : 24.00.02. Львів, 2002. 19 с.

Григоренко В.Г. Теоретичні та експериментальні засади інноваційного формування у студентів педагогічного університету позитивної групової мотивації до фахової підготовки. Проблеми трудової і професійної підготовки : науково-методичний збірник. Мін-во освіти і науки, молоді та спорту України, Слов’янський. держ. пед. ун-т. / відп. ред. і укл. В.В. Стешенко. Слов’янськ, 2012. Вип. 17, т. 1. С. 200–208.

Завальнюк О.В. Науково˗методичне забезпечення професійної підготовки фахівців з фізичного виховання та спорту в системі післядипломної освіти. Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія 15. Науково˗педагогічні проблеми фізичної культури (фізична культура і спорт). Київ. 2014. Вип. 5 (48). С. 59–63.

Клопов Р.В. Професійна підготовка майбутніх фахівців фізичного виховання і спорту із застосуванням інформаційних технологій: теорія і практика : монографія. / Сисоєва СО. (редактор). Запоріжжя : Вид-во Запорізького нац. ун-ту. 2010. 386 с.

Левків В.І. Тенденції розвитку системи професійної підготовки майбутніх тренерів-викладачів зі спортивних ігор у вищих навчальних закладах. Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Серія 15. Науково-педагогічні проблеми фізичної культури: фізична культура і спорт : збірник наукових праць. Київ : Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова. 2014. Вип. 3K (45). 14. С. 107–111.

Степанченко Н.І. Система професійної підготовки майбутніх учителів фізичного виховання у вищих навчальних закладах : дис. ... докт. пед. наук : 13.00.04. Вінниц. держ. пед. ун-т ім. М. Коцюбинського. Вінниця, 2017. 629 с.

Сущенко Л.П. Теоретико-методологічні засади професійної підготовки майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах : автореф. дис. … докт. пед. наук : 13.00.04. Київ, 2003. 46 с.

Шкребтій Ю.М. Система підвищення кваліфікації тренерів збірних команд з олімпійських видів спорту. Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту : збірник наукових праць. 2010. Харків, С. 29–35.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-11-06

Номер

Розділ

Статті