ПРОБЛЕМИ ПІДГОТОВКИ ФАХІВЦІВ З ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ ТА РЕАЛІЗАЦІЇ ДЕРЖАВНО-ПРИВАТНОГО ПАРТНЕРСТВА В СУЧАСНИХ УМОВАХ
DOI:
https://doi.org/10.24195/olympicus/2024-4.1Ключові слова:
державно-приватне партнерство, інновації, підготовка, фахівці, менеджери, управлінці, фізична культура, спорт, державна політикаАнотація
У статті здійснено аналіз сучасних наукових досліджень з проблем підготовки фахівців з фізичної культури та спорту, пошук нових підходів у застосуванні ними знань та умінь при реалізації партнерських проектів між державою та приватним сектором. Результати свідчать про важливість проведення змін на державному рівні, здійснення інноваційної діяльності, розроблення альтернативних рішень вирішення проблем сфери фізичної культури та спорту на сучасному етапі. З одного боку, потреба у освітніх послугах та пропоновані нові види інновацій у навчанні, що спрямовані на підвищення якості освіти та практичних навичок, з іншого – впровадження державно-приватного партнерства (далі – ДПП) у сфері фізичної культури і спорту стимулюватимуть створення ефективної системи підготовки менеджерів/управлінців, що зумовило актуальність теми і мету дослідження. Метою роботи є дослідження теоретико-методологічних засад ДПП та визначення передумови його здійснення у сфері фізичної культури і спорту. Для досягнення зазначеної мети використовувались методи теоретичного аналізу і узагальнення даних науково-методичної літератури, емпіричних матеріалів наукового дослідження та документів. Використані метод системного аналізу; педагогічне спостереження, методи математичної статистики, метод поєднання логічного та історичного аналізу розвитку соціально-економічних відносин у сфері фізичної культури і спорту. Аналіз наукових джерел показав, що результати досліджень стосовно підготовки кадрового потенціалу та реалізації партнерства між органами влади та приватним сектором мають значний вплив на подолання негативних явищ, активізації інноваційної діяльності, формування ефективної інвестиційної політики та розбудова спортивної інфраструктури, що сприяє прискоренню вирішення проблем розвитку фізичної культури і спорту в Україні. Проведене дослідження свідчить, що у процесі реформування згаданої сфери, система підготовки фахівців з фізичної культури і спорту, у тому числі менеджерів/управлінців, у контексті розвитку ДПП вимагає переосмислення інтегративних економічних, соціальних, педагогічних, організаційних та нормативно-правових факторів, що ефективно взаємодіють між собою.
Посилання
Про виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони: постанова КМУ від 25 жовтня 2017 року № 1106 / Кабінет Міністрів України. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1106-2017-%D0%BF#Text (дата звернення 28.10.2024).
Про проведення експерименту щодо залучення Міністерством молоді та спорту національних спортивних федерацій з окремих олімпійських видів спорту до організації і проведення спортивних заходів та внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 8 липня 2009 р.
№ 695 і від 29 лютого 2012 р. № 152: постанова КМУ від 5 серпня 2015 року № 573 / Кабінет Міністрів України. URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/573-2015-%D0%BF/paran40#n40 (дата звернення 28.10.2024).
Банах С. Досвід Франції щодо правового регулювання державно-приватного партнерства як основа для покращення українського законодавства. Актуальні проблеми правознавства. 2024. № 1. С. 33–39. DOI: 10.35774/app2024.01.033.
Гонтарук О.М. Проблеми та особливості розвитку сфери фізичної культури і спорту в контексті державно-приватного партнерства. Фізична культура, спорт та здоров'я нації: збірник наукових праць. 2017. Вип. 3 (22). С. 634–641.
Грибан Г.П. Формування спеціальних професійних компетентностей у здобувачів закладів вищої освіти під час вивчення дисципліни "Управління у сфері фізичної культури і спорту". Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія № 15 "Науково-педагогічні проблеми фізичної культури (фізична культура і спорт)". 2022. Вип. 3К (147). С. 105–110.
Камінська В.В. Публічно-приватне партнерство у реалізації державної політики у сфері фізичної культури і спорту в Україні: перспективи вдосконалення. Держава та регіони. Серія: Публічне управління і адміністрування, 2022 р., № 3 (77). С. 45–51.
Кліменко А.В., Башавець Н.А., Тітова Г.В. Характеристика кадрового потенціалу сфери фізичної культури і спорту: регіональний аспект. Olympicus. 2023. № 3. С. 83–88.
Максименко А.П. Фізичне виховання і спортивні практики у школах Франції. Вісник КНЛУ. Серія Педагогіка та психологія. 2019. Вип. 31. С. 20–26.
Романенко Л.В. Перспективи розвитку публічного адміністрування фізичної культури та спорту. Lex Sportiva. 2023. № 2. С. 18–28.
European Research Report 2023. The European Sport Labour Market. URL: https://www.eose.org/wp-content/uploads/2024/04/European_Research_Report_2023_Data2022_EU_Sport_Labour_Market_Statistics.pdf.