АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ СПОРТИВНИХ КЛУБІВ ЯК СКЛАДОВОЇ ЧАСТИНИ МОЛОДІЖНОЇ ПОЛІТИКИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.24195/olympicus/2023-1-1

Ключові слова:

молодь, здоров’я, соціальна активність, умови, розвиток.

Анотація

Стрімке зростання досягнень у світовому спорті спонукає до постійного пошуку нових, ефективніших способів, методів і організаційних форм підготовки спортивного резерву. З одного боку, діяльність спортивних клубів є одним із найважливіших резервів підвищення ефективності спортивної підготовки, а з іншого – інструмент реалізації молодіжної політики у країні на основі сучасних даних науки та світової практики. Корінні зміни в політичній, соціальній і особливо економічній системах суспільства, що є характерними для України, привели до істотних змін у діяльності фізкультурно-спортивних організацій, зокрема і спортивних клубів. Матеріали та методи: у процесі дослідження було використано аналіз наукової літератури та документальних джерел, системний аналіз, методи математичної статистики. Результати. Авторами розглянуто зміст молодіжної політики в Україні. Представлено місце спортивних клубів у реалізації основних завдань щодо розвитку культури здорового способу життя для покращення стану здоров’я української молоді та загальної демографічної ситуації в суспільстві. Пріоритетом Стратегії розвитку фізичної культуру і спорту до 2028 року є формування міжсекторального підходу у проведенні профілактичних заходів для усунення негативного впливу соціальних детермінант здоров’я, створення умов для збереження та зміцнення здоров’я населення, формування відповідального ставлення кожної молодої людини до особистого здоров’я. Найбільш ефективною організаційною формою роботи з молоддю щодо популяризації здорового способу життя визначені спортивні клуби, у контексті створення сприятливого соціального та природного середовища, розвитку персональних умінь і навичок здорового способу життя. Важливим стає завдання щодо розроблення та впровадження такої моделі стратегічного розвитку спортивних клубів, яка би підвищила ефективність їх функціонування в ринковому середовищі, брала до уваги рівень зростання потреб молоді в якісних фізкультурно-спортивних послугах і дозволила підвищити їхню конкурентоспроможність. Висновки. Оскільки система забезпечення стратегічного розвитку для спортивних клубів є структурою нового типу, процес її створення значною мірою буде супроводжуватися корегуванням наявних програм і планів їх поточної діяльності. Забезпечення стратегічного розвитку спортивного клубу базується на вирішенні багатофакторного управлінського завдання: як за наявних ресурсів забезпечити максимальне економічне просування та поліпшення найбільш значущих показників якості життя молоді. Інструментами управління розвитком спортивних клубів є інструменти контрольного типу. Стратегічне управління спортивними клубами поділяється на статичне та динамічне, останнє характерне для цих організацій. Модель стратегічного управління спортивними клубами має охоплювати етапи фінансово-економічного, організаційного та стратегічного аналізу, дослідження зовнішнього середовища діяльності, стратегічного проєктування, побудови стратегії, реалізації стратегії, моніторингу та контролю.

Посилання

Жуковська В.М. Соціальний розвиток організації: потенціал, управління, інновації : монографія. Київ : Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2018. 352 с.

Про основні засади молодіжної політики : Закон України № 1414–IX. Відомості Верховної Ради України. 2021. № 28. Ст. 233. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1414-20#Text (дата звернення: 24.12.2022).

Ибрагимов М.М. Философия спорта как новый антропологический проект : монография. Киев : НУФВСУ, Олимп. лит., 2014. 296 с.

Маркетинг у спорті: теорія та практика : монографія / Є.В. Імас та ін. Київ : НУФВСУ, Олімп. Літ., 2016. 272 с.

Про затвердження Стратегії розвитку фізичної культури і спорту на період до 2028 р. : постанова Кабінету Міністрів України від 4 листопада 2020 р. № 1089. URL: https:// zakon.rada.gov.ua/laws/show/1089-2020 (дата звернення: 15.10.2022).

Про фізичну культуру і спорт : Закон України № 3808–XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/3808-12#Text (дата звернення: 24.09.2022).

Рибчич І.Є. Фізична культура і спорт як складова розвитку державної молодіжної та соціальної політики. Теорія та практика державного управління та місцевого самоврядування : електронне наукове фахове видання Херсонського національного технічного університету. 2014. № 2. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ttpdu_2014_2_16 (дата звернення: 05.01.2023).

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-03-30

Номер

Розділ

Статті