СТРАТЕГІЯ ПІДВИЩЕННЯ ГРАМОТНОСТІ В ОБЛАСТІ ДАНИХ СФЕРИ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ
DOI:
https://doi.org/10.24195/olympicus/2024-2.9Ключові слова:
компетентності, освітній процес, здобувачі вищої освіти, науковці, фахівці сфери фізичної культури і спорту.Анотація
Сфера фізичної культури і спорту є стратегічним учасником процесів формування здорової та активної нації, утвердження України на міжнародній арені, створення успішної держави у світовому співтоваристві. Сучасний стан державної політики характеризується інтенсивними євроінтеграційними процесами у всіх секторах економіки. Усі вектори реалізації державної політики сфери фізичної культури і спорту являють собою масив даних, грамотне використання яких забезпечує ефективне управління розвитком індустрії спорту й організацією підвищення рівня фізичної активності населення, використання спортивної інфраструктури, інклюзивність фізкультурно-спортивних та оздоровчих послуг. Стратегія підвищення грамотності в області даних сфери фізичної культури і спорту є підґрунтям компетентнісного підходу в процесі підготовки кадрів та управління персоналом фізкультурно-спортивних організацій. Мета дослідження – теоретичне обґрунтування сутності стратегічного підходу щодо підвищення грамотності в області даних сфери фізичної культури і спорту. Методи дослідження: аналіз спеціальної науково-методичної літератури й документів, системний аналіз, організаційний аналіз, системно-функціональний аналіз. Аналіз, оброблення, безпека використання та управління масивом даних у сфері фізичної культури і спорту виступають константами її розвитку в умовах інформаційного суспільства. Цифровізація процесів фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності передбачає: створення інформаційних проектів цього процесу, підтримку цифрових стартапів і пілотних проектів, надання державних послуг в електронному вигляді, нормативне закріплення всіх типів цифрової взаємодії Міністерства молоді та спорту України, суб’єктів сфери та стейкхолдерів, розроблення стандартів, платформ, порталів. Знання та інформація використовуються як власний економічний ресурс в інноваційній діяльності сфери фізичної культури і спорту. Стратегічними напрямами підвищення грамотності в області даних сфери фізичної культури і спорту є: вивчення й аналіз міжнародного та національного законодавства у сфері даних; вивчення, дослідження та використання передових практик щодо стандартизації наборів даних високої цінності; вивчення національних норм і положень у сфері відкритих даних; використання інноваційних технологій навчання протягом життя для здобувачів освіти, дослідників та практиків сфери фізичної культури і спорту (проведення курсів та семінарів у супроводі тьюторів, розширення змісту на наповнення навчальних курсів), використання інформаційних бюлетенів та систем.
Посилання
Аналітичний звіт щодо дослідження кращих практик і законодавства ЄС щодо стандартизації наборів даних високої цінності / авт. досл. О. Кабанов, Т. Олексіюк. Звіт підготовлено громадською організацією «Тренінгово-консультаційний центр з доступу до інформації» у межах USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS», що реалізується Фондом Євразія, та за сприяння Міністерства цифрової трансформації України і підтримки Фонду Східна Європа. 2023. 41 с. URL: https://diia.data.gov.ua/ (дата звернення 03.03.2024).
Ашанін В.С., Мудрик В.І., Андрєєв М.В. Проблеми формування компетентності майбутніх фахівців фізичної культури і спорту на основі інформаційних технологій та багатомірного аналізу : монографія. Харків, 2019. 189 с.
Державна служба статистики України : офіційний сайт. URL: https://www.ukrstat.gov.ua/
Європейський портал даних. URL: https://data.europa.eu/en (дата звернення: 15.04.2024).
Лукіна Т.О. Освітні потреби слухача як основа формування змісту післядипломної освіти. Зб. тез Всеукр. iнтернет-конф. «Актуальні проблеми університетської та професійної післядипломної освіти в кризових умовах». НАПН України; Ун-т менедж. освіти. Київ,
С. 64–65.
Міністерство молоді та спорту України : офіційний сайт. URL: https://mms.gov.ua/fizichna-kultura/statistichna-zvitnist (дата звернення: 22.03.2024).
Про затвердження Стратегії розвитку фізичної культури і спорту на період до 2028 р. : постанова Кабінету Міністрів України від 4 листопада 2020 р. № 1089. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1089-2020 (дата звернення: 11.02.2024).
Про фізичну культуру і спорт : Закон України № 3808–XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3808-12#Text (дата звернення: 23.01.2024).
Про доступ до публічної інформації : Закон України № 2939-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2939-17#Text (дата звернення: 17.02.2024).
Про захист персональних даних : Закон України № 2297-VI. URL: https://www.president.gov.ua/documents/2297vi-11567 (дата звернення: 18.02.2024).
Про публічні електронні реєстри : Закон України № 1907-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1907-20#Text (дата звернення: 19.02.2024).
Про офіційну статистику: Закон України № 2524-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2524-20#Text (дата звернення 15.02.2024).
Про затвердження «Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» : постанова Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/835-2015-%D0%BF#Text (дата звернення:
02.2024).
Соснін О.В., Кононець М. О. Нові інформаційно-технологічні реалії комунікації в науково-освітній діяльності як запорука інноваційного розвитку суспільства. URL: https://oldzdia.znu.edu.ua/gazeta/MONOGR_120.pdf (дата звернення: 05.03.2024).
Ellen Bell. Four things to prioritise when teaching students data literacy. University of East Anglia. 2024. URL: https://www.timeshighereducation.com/campus/authors/ellen-bell (дата звернення: 12.04.2024).