ФОРМУВАННЯ ГОТОВНОСТІ СТУДЕНТІВ ДО ЗБЕРЕЖЕННЯ ТА ЗМІЦНЕННЯ ЗДОРОВ’Я ЗАСОБАМИ ІГРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ
DOI:
https://doi.org/10.24195/olympicus/2023-2-2Ключові слова:
фізичне виховання, студенти, здоров’я особистості, рухливі ігри, різні види спорту, фізичні якості.Анотація
У статті наголошено новий напрям у підходах до організації навчального процесу, який дає можливість урізноманітнювати заняття з фізичного виховання та дає можливість максимально враховувати індивідуальні особливості студента у разі навчання його інноваційних прийомів і навичок. Фізичне виховання в режимі навчальної роботи студентів регламентується навчальними планами і програмами, які розробляються і затверджуються вищими навчальними закладами. Організовуючи і проводячи заняття, необхідно взяти до уваги їхні вікові морфо-функціональні та психологічні особливості. Сучасна система фізичного виховання у вишах повинна передбачати необхідність поєднання фізичного, інтелектуального, соціального й духовного здоров’я особистості. Завдання педагогів – створити відповідні умови для вдосконалення цих складників здоров’я. Матеріали та методи. У разі виконання дослідження використовувалися методи: аналіз наукової літератури та документальних джерел, інформаційних ресурсів Інтернету, статистичних даних; передового вітчизняного досвіду; поєднання логічного та історичного аналізу; системний аналіз; методи математичної статистики. Результати. Слід зазначити, що серед багатьох видів спорту, які опановуються студентами в межах ОПП, рухливі ігри займають провідні позиції. До таких відносимо футбол, волейбол, баскетбол, плавання, хокей, гандбол та ін. Вони є дуже поширеними і дозволяють розвивати фізичні якості, виховувати впевненість, наполегливість, рішучість, сміливість, дисциплінованість, здатність приймати самостійне правильне рішення. Значний оздоровчий ефект має проведення рухливих ігор на свіжому повітрі незалежно від пори року. Це зміцнює мускулатуру, покращує діяльність дихальної, серцево-судинної систем, збільшує рухливість суглобів і міцність зв’язок, стимулює обмінні процеси, позитивно впливає на нервову систему, підвищує опірність організму до простудних захворювань. Висновки. Узагальнюючи думки видатних науковців, погляди сучасних спеціалістів, можна констатувати, що гра розглядається як певна діяльність, спрямована на задоволення інтересів студентів та їхніх потреб, а також на ефективність фізичного розвитку та розвиток всебічно розвиненої особистості. Питання про роль гри, зокрема рухливої, як виду і методу навчання, розкриті у багатьох працях педагогів-науковців. У рухливих іграх створюються найсприятливіші умови для виховання фізичних якостей (сили, швидкості, витривалості, спритності, гнучкості). Значний оздоровчий ефект має проведення рухливих ігор на свіжому повітрі незалежно від пори року.
Посилання
Атаманюк С.І. Інноваційні види рухової активності та підготовки майбутніх фахівців фізичної культури і спорту до їх використання : монографія. Суми : ФОП Цьома, 2020. С. 65–69.
Бєлікова Н.О. Сучасні тенденції професійної підготовки майбутніх фахівців з фізичного виховання та спорту. Вісник Чернігівського нац. пед. ун-ту ім. Т.Г. Шевченка. Серія: Педагогічні науки. Фізичне виховання та спорт. Чернігів, 2013. Вип. 112, Т. 2. С. 52–56.
Круцевич Т., Зайцева М. Інноваційні процеси у сфері підготовки кадрів з фізичної культури. Теорія і методика фізичного виховання. 2005. № 4. С. 41–45.
Цьось А.В. Українські народні ігри та забави : навчальний посібник. Луцьк : Волинське обласне редакційно-видавниче підприємство «Надстир’я», 1994.