АНАЛІЗ ТРАВМАТИЗМУ ТА ЙОГО ПРИЧИН У СПОРТИВНІЙ БОРОТЬБІ
DOI:
https://doi.org/10.24195/olympicus/2024-3.16Ключові слова:
спорт, фізична реабілітація, профілактика травм, спортивна боротьбаАнотація
У статті розглянуто проблему травматизму в спортивній боротьбі. Наведені дані свідчать про поширеність травматичних ушкоджень як у спортсменів високого класу, так і в дитячо-юнацьких спортивних школах. Мета роботи: дослідження травматизму та причин його виникнення в спортивній боротьбі. Методи дослідження: аналіз спеціальної літератури, аналіз медичної документації, архівних документів, бесіда, опитування. Результати дослідження: показано, що напруженість спортивної боротьби та пов'язана з нею інтенсивність фізичної та технічної підготовки спортсменів помітно підвищують ймовірність травмування та придбання професійних захворювань. Аналіз медичних документів показав, що найбільша кількість травм в спортивній боротьбі доводиться на носову кровотечу (21,0%); ушкодження зв'язок променево-зап'ясткового суглоба (17,0%), забій м'яких тканин голови, верхніх, нижніх кінцівок (14,0%). 84,0% спортсменів високого класу також мають відхилення у стані здоров'я за даними електрокардіографії. За результатами дослідження медичних карток юних спортсменів встановлено, що найбільш поширеними травмами є розтягнення (55,6%), забиття (38,9%), переломи ребр (12,0%); травми колінного суглоба – (10,5%); пошкодження зв'язок плечових суглобів (9,0%); травми ліктьового суглобу (6,5%); травми хребта (5,6%). Визначено причини виникнення травм, здебільш це пов’язано з порушенням педагогічного процесу: порушення дисципліни, поведінки на килимі; порушення послідовності навчання елементам боротьби; неадекватний вибір партнерів; непідготовленість до участі у змаганнях (ранні виступи); відсутність навичок страхування та самострахування; «критичні пози»; невміння правильно вести та завершувати змагальні сутички на фоні глибокої втоми; невміння створювати знайомі та необхідні ситуації для реалізації переваги. Недотримання фізіологічно обґрунтованої структури тренувального процесу, нехтування індивідуальними особливостями борців, їхнім віком, фізичною та технічною підготовленістю призводить до перевантаження органів і систем організму та створює сприятливий ґрунт для виникнення спортивних ушкоджень травм та професійних захворювань.
Посилання
Бакіко І.В., Радченко О.В., Констанкевич В.П. Загальна характеристика травматизму в східних єдиноборствах. Єдиноборства. 2019. Вип. 1. С. 4–14.
Гребік О. Загальна характеристика травматизму в єдиноборствах. Молодіжний науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. 2016. Вип. 24. С. 122–126.
Рубіс К.М., Толочний В.М., Сорокопуд В.Б., Лисюк С.М. Використання сучасних засобів для контролю техніки та запобігання травматизму у спортивній боротьбі. Вісник Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка. 2016. Вип. 1(139). С. 257–260.
Шандригось В.І., Латишев С.В. Травматизм та його профілактика у спортивній боротьбі. Фізична культура, спорт та здоров’я нації: зб. наук. пр. 2014. Вип. 18, с. 228–233.
Yard E.E., Knox C.L., Smith G.A., Comstock R.D. Pediatric martial arts injuries presenting to emergency departments, United States 1990–2003. Journal of science and medicine in sport. 2007. Vol. 10(4). P. 219–226.